Wesele w Polsce

Żyjąc w dobie otwartych granic i nielimitowanego połączenia internetowego, mamy przyjaciół, znajomych i rodzinę na całym świecie. Z każdym utrzymujemy kontakt i każdy jest dla nas tak samo ważny. Dlatego organizując wesele w Polsce, nie wyobrażamy sobie pominąć naszych zagranicznych bliskich. Jak przygotować ich na wesele w naszej kulturze? Przedstawiam Ci poniżej siedem wskazówek, które ułatwią to zadanie.

1. Save the date

Save the date, czyli karta, którą wysyła się jeszcze przed zaproszeniami. Ma ona poinformować gości o tym, że danego dnia odbędzie się uroczystość zaślubin i Para Młoda prosi o zarezerwowanie tego terminu właśnie dla nich. Save the date zwyczajowo wysyła się około roku przed ceremonią.

Jeżeli goście przybywają na wesele w Polsce z odległych krajów, często muszą kupić bilety lotnicze z dużym wyprzedzeniem. Nie każda Para Młoda oferuje noclegi, dlatego niektórym gościom dochodzi zadanie znalezienia hotelu. Może wydawać się, że jest to kilka kliknięć, ale czasami okazuje się to niemałym wyzwaniem – zwłaszcza, gdy wesele jest w małej miejscowości, oddalonej od dużego miasta.

Dzięki save the date, zagraniczni goście mogą znacznie wcześniej zacząć przygotowania do przybycia na wesele w Polsce.

2. Ślubna strona internetowa

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są proste strony internetowe, na których Młode Pary umieszczają wszystkie informacje związane z uroczystością. Organizując międzynarodowe wesele w Polsce, warto umieścić tam takie informacje, jak:

 • wszelkie wskazówki dotyczące noclegów. Jeżeli oferuje je Para Młoda, należy podać adres oraz witrynę internetową hotelu. Któryś z gości może mieć specjalne życzenia i będzie chciał osobiście skontaktować się z recepcją. W przypadku, gdy noclegi są po stronie gości, warto podpowiedzieć im, które miejsca są godne zainteresowania.
 • Wskazówki dotyczące transferu z lotniska. W przypadku, gdy Para Młoda organizuje transport, należy powiadomić gości, kto będzie czekał na nich na lotnisku. Jeżeli goście mają dojechać do hotelu samodzielnie, warto opisać im kilka dostępnych opcji.
 • Informacje na temat prezentów. W wielu krajach, zgodnie z tradycją, Parze Młodej wręcza się prezenty rzeczowe. Sprzęty domowe, elementy dekoracyjne, gadżety. Dla gości może to być stresujące – czasami niełatwo jest przetransportować duże gabaryty samolotem. Jeżeli na swoim weselu wolicie zostać obdarowani równowartością prezentu rzeczowego, warto dać znać o tym swoim gościom, oczywiście w elegancki i wyważony sposób.
 • Wszelkie wskazówki dotyczące polskich tradycji. Organizując międzynarodowe wesele w Polsce, musisz dokładnie wytłumaczyć swoim zagranicznym gościom, czego dokładnie mają się spodziewać. W niektórych krajach to zupełnie normalne, że goście sami opłacają sobie drinki lub zimne przekąski. Polskim zwyczajem, przychodząc na wesele nie płacimy zupełnie za nic. Twoi goście nie muszą o tym wiedzieć, ale aby zadbać o ich komfort, uświadom ich o tym.

3. Dodatkowa karta w zaproszeniu

Jeżeli nie masz czasu na prowadzenie ślubnej strony internetowej lub zwyczajnie Cię to przerasta, pomyśl o dodatkowej karcie dołączonej do zaproszeń. W zaproszeniach często już są bonusowe karty z informacjami o hotelu lub możliwych opcjach dojazdu, ale na pewno firma poligraficzna chętnie zrobi też projekt informatora. Niech to będzie zwięzły przewodnik, który pomoże zagranicznym gościom odnaleźć się na weselu w Polsce.

Jeżeli wręczacie zaproszenia osobiście lub chcecie telefonicznie bądź mailowo potwierdzić, że dotarły one do adresatów, zapytajcie swoich zagranicznych gości czy mają jakieś obawy lub wątpliwości przed przyjechaniem na wesele w Polsce. Wiele z nich będziecie w stanie rozwiać już na tym etapie.

4. Słowniczek polsko-…

W miejsce trzech kropek wpisz język, którym posługują się Wasi zagraniczni goście. W takim słowniczku zawrzyj podstawowe zwroty, które umożliwią lepszą integrację wszystkich zaproszonych osób, jak również słówka bezpośrednio związane ze ślubem. Kilka przykładów:

 • Pan Młody/Panna Młoda
 • Ślub/Wesele
 • Tort weselny
 • Obrączki
 • Jak masz na imię?
 • Czym się zajmujesz?
 • Kim jesteś dla Młodej Pary?

Czasami wystarczy prosty zwrot do zainicjowania przemiłej konwersacji, która może okazać się również bardzo zabawna. Zwłaszcza wtedy, gdy goście zaczną używać języka… ciała.

Warto zaopiekować się zagranicznymi gośćmi w ten sposób. Pamiętaj, że przyjeżdżając na wesele w Polsce, są w zupełnie innej sytuacji niż Twoi „miejscowi” goście i trzeba dać im jak najwięcej okazji do tego, by mogli poczuć się komfortowo i bezpiecznie.

5. Informatory w pokojach hotelowych

Kolejny punkt, w którym zachęcam Cię do stworzenia informatorów. Wszystko po to, by goście przyjeżdżający na wesele w Polsce czuli się pewnie.

W informatorach zostawionych w pokojach hotelowych umieść harmonogram ślubu i wesela wraz z wyjaśnieniami. Planujecie tradycyjne przywitanie chlebem i solą? Zapiszcie to i wyjaśnijcie, skąd taka tradycja się wzięła. Chcecie stłuc kieliszki po toaście? Dajcie znać swoim gościom, że to zrobicie, bo mogą być naprawdę zdezorientowani. Marzycie o tradycyjnych oczepinach? To też warto przybliżyć gościom.

6. Tłumaczenia

Niezależnie od tego, czy marzy Wam się ślub kościelny, czy cywilny, warto zadbać o to, by był przetłumaczony. Nie zachęcam Was do tłumaczenia wszystkiego słowo w słowo, bo znacznie wydłuży to ceremonię, ale najważniejsze momenty koniecznie muszą być zrozumiałe dla wszystkich gości. Nie chcecie przecież, by Wasi przyjaciele przelecieli pół świata, a później nie byli w stanie przeżywać tych chwil razem z Wami, ponieważ dzieli ich bariera językowa.

7. DJ/konferansjer posługujący się obcym językiem

Oczywiście tym, którym posługują się goście przylatujący na wesele w Polsce. Dobry DJ lub zespół zawsze jest jednym z najważniejszych elementów udanego wesela, ale w tym przypadku to w dużej mierze od niego będzie zależeć, czy Wasi zagraniczni goście odnajdą się na przyjęciu. Powinien opowiadać gościom o głównych elementach, zapowiadać najważniejsze momenty w obu językach i dbać o integrację.

Najlepiej by było, gdyby DJ nie tylko posługiwał się konkretnym językiem, ale też miał doświadczenie w pracy z daną narodowością. Każdy kraj jest trochę inny. Różnimy się temperamentem i kulturą, a osoba prowadząca imprezę, musi wiedzieć, jakich mniej więcej gości może się spodziewać i co zrobić, by bawili się znakomicie.

 

Jak widzisz, pomoc w odnalezieniu się zagranicznym gościom na weselu w Polsce w głównej mierze dotyczy informowania ich o tym, czego mogą się spodziewać. Wiele krajów nie ma tak rozbudowanej kultury wesel jak my i Wasi zagraniczni goście mogą przeżyć niemały szok, przylatując na wesele. Jeżeli potrzebujecie bezpośredniej pomocy w organizacji wesela w Polsce, odezwijcie się do nas (klik). Z chęcią zadbamy o Was i o wszystkich Waszych gości.

 

Zdjęcie: Low Light Production