Oryginalny table plan

Plan na usadzenie gości weselnych powstaje już na końcowym etapie przygotowań do ślubu. Dlaczego to takie ważne, by każdy z gości miał wyznaczone miejsce przy stole? Żeby uniknąć bałaganu i chaosu podczas wchodzenia na salę. Dlaczego oprócz winietek niezbędny jest również tak zwany table plan? Ponieważ pomaga on odnaleźć gościom swoje miejsce. Nie muszą obejść każdego stołu i przeczytać wielu innych nazwisk zanim odnajdą swoje. Poza tym, plan usadzenia gości weselnych może stanowić również piękny element dekoracyjny. Poniżej znajdziesz kilka moich podpowiedzi, jak zrobić to oryginalnie i elegancko.

1. Table plan ze zdjęciami gości

Jeżeli na swoje wesele nie zapraszasz trzystu osób, świetnym i bardzo personalnym rozwiązaniem jest zorganizowanie planu usadzenia gości weselnych w postaci ich zdjęć. Nie zawsze oczywiście jest taka możliwość – nie każdy zgodzi się na udostępnienie swoich fotografii – ale czasami daje to gościom możliwość zaangażowania się w przygotowania. Dla niektórych jest to naprawdę ważne!


Plan stołów wesele
Zdjęcie 1: When Charlie met Hannah | Zdjęcie 2

2. Plan usadzenia gości w ramkach

Pozostając w klimacie zdjęć, proponuję przemyśleć opcję umieszczenia table planu w ramkach. Jeżeli chcesz, by pomysł ten jeszcze bardziej podkreślał spersonalizowany charakter Waszego przyjęcia, do kilku ramek możesz włożyć Wasze zdjęcie. Następne zrób z tych ramek kolarz i voilà!

Plan usadzenia gości weselnychZdjęcie 1: Christina Sarah | Zdjęcie 2: Gavin Wade Photographers

3. Zagadkowy plan stołów

Dla bardziej odważnych par, a także tych z dużą dawką poczucia humoru. Na pewno pamiętasz, jak w dzieciństwie rozwiązywałaś zagadki, w których kilka rzeczy połączonych było w pary za pomocą sznurków, które były dodatkowo poplątane. Ty musiałaś rozwikłać, które przedmioty te pary stanowią. Dokładnie taką samą zagwozdkę możesz dać swoim gościom poprzez oryginalny plan usadzenia gości weselnych!  Musisz przyznać, że w tej propozycji nagłówek „znajdź swoje miejsce” nabiera podwójnego znaczenia…

Plan usadzenia gości weselnychZdjęcie 1 | Zdjęcie 2

4. Plan usadzenia gości weselnych na okręgach

Kolejna propozycja jest bardziej elegancka i jej przygotowanie też zapewne będzie bardziej czasochłonne, ale jakie robi wrażenie! Okręgi ozdobione kwiatami lub samą zielenią zdadzą egzamin nie tylko na ślubach bardzo wystawnych. Możesz je śmiało wkomponować w stylizację mniej formalną.

Plan usadzenia gości weselnych Zdjęcia: Darina Stoda Photography

5. Table plan na przezroczystych kostkach

Przechodzimy teraz do mniej konwencjonalnych pomysłów na plan usadzenia gości weselnych. W Polsce coraz częściej spotykamy zaproszenia, karty menu lub winietki na plexi. Jednak plany stołów weselnych jeszcze chyba nie doszły do tego etapu. Ja proponuję Ci coś zupełnie nowego – prostopadłościany wypełnione kwiatami, na których wykaligrafowane zostaną nazwiska gości.

Plan stołów na weseleZdjęcie 1: Masson Liang Photography | Zdjęcie 2

6. Plan usadzenia gości weselnych na… drabinie

Tak, wiem jak to zabrzmiało, ale wcale nie sugeruję sadzać gości na drabinie.
Na weselach w stylu rustykalnym świetną opcją za to jest zamienienie drabiny na oryginalny plan stołów. Możesz dołożyć gdzieś z boku jakąś starą konewkę z kwiatami, taczki wypełnione nasionami lub postawić na poszczególnych schodkach drobne kompozycje florystyczne. Prawda, że jest to świetny plan usadzenia gości weselnych dla przyjęć organizowanych, np. w stodołach?

plan usadzenia gości weselnychZdjęcie 1: Rose Images | Zdjęcie 2: Jessica Reeve Photography

7. Plan stołów na lustrach

Omówiłyśmy już wesela eleganckie, byłyśmy też w rustykalnej stodole, więc teraz pora na boho! Oczywiście moja lustrzana propozycja nie skupia się tylko i wyłącznie wokół tego stylu – wszystko zależy od tego, jakimi lustrami dysponujesz. Jeżeli będziesz miała lustra w grubych, złotych ramach i zdecydujesz się na elegancką kaligrafię, wpiszesz się w styl, np. glamour. Sama jednak przyznasz, że poniższa eklektyczna propozycja to wypisz wymaluj sielskie boho.

Plan stołów na weseleZdjęcie 1: Anna Delores Photography | Zdjęcie 2: Natalie Bray Photography

8. Table plan inspirowany „Piękną i Bestią”

Nie wierzę, by wśród naszych Panien Młodych znalazła się taka, która nie widziała jednej z najpiękniejszych baśni Disney’a. Piękna i Bestia to cudowna opowieść, gratyfikująca stwierdzenie, że miłość nie patrzy na wygląd zewnętrzny, ale na to, co druga osoba nosi w sercu. Szukając inspiracji do tego wpisu, natknęłam się na cudowne zdjęcia wyjątkowego planu usadzenia gości weselnych i nie mogłabym się nim z Tobą nie podzielić.

Plan usadzenia gości weselnychZdjęcia: Amos Photography

9. Szampański plan usadzenia gości weselnych

Szampański to nie do końca odpowiednie słowo. Chociaż… to zależy do Twoich preferencji smakowych i budżetu weselnego. Jednak na pierwszy plan wysunęłabym tym razem wino musujące pochodzące ze słonecznych Włoch, czyli Prosecco.
Plan usadzenia gości w tym wypadku polega na przyczepieniu do kieliszków z winem karteczek mówiących o tym, gdzie siedzi dana osoba. Kieliszki te byłyby zamieszczone na specjalnej ściance, do której gości by podchodzili, znajdowali swoje nazwisko, zabierali kieliszek i kierowali się na toast lub prosto do stołu.

Plan stołów na weseleZdjęcia

Jak sama widzisz, pomysłów na oryginalny plan usadzenia gości weselnych nie brakuje. Kilka z nich można również wykonać z niewielkim wkładem finansowym, co może być dodatkowym plusem. Niezależnie od tego, czy podoba Ci się coś bardziej niekonwencjonalnego, czy jednak pójdziesz w stronę tradycyjnych planów stołów, pamiętaj, żeby na pewno ten element był na Twoim weselu. Jeżeli chciałabyś pomocy w wymyśleniu całej koncepcji, zawsze możesz odezwać się do nas (KLIK) – chętnie pomożemy rozwiązać Twoje ślubne zagwozdki.

Zdjęcie główne: Agnieszka Potocka