na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy

Na pewno widziałaś mnóstwo filmów i seriali z motywem zaręczyn. On klęka na jedno kolano, jej zapiera dech w piersi, za nimi cudowny zachód słońca. Po tym, jak pada magiczne „tak”, ona wyciąga w jego stronę dłoń, na którą on wkłada piękny, ogromny kamień. No właśnie. Tylko którą rękę ona tak właściwie wyciąga? Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Każda z nas doskonale wie, czym są zaręczyny. Wiele z nas marzyło o nich i wyobrażało sobie ten moment już jako małe dziewczynki. Brałyśmy najpiękniejszy pierścionek mamy i udawałyśmy, że to właśnie ten.

O zaręczynach słyszano już w Cesarstwie Rzymskim i starożytnej Grecji. Jest to tradycja, która towarzyszy nam od setek lat. Niezmiennie kojarzy się ze szczęściem, radością i pozytywnymi emocjami. W zależności od kraju, w którym mieszkamy, zmienna jest jednak ręka, na której nosi się pierścionek zaręczynowy.

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy na świecie?

Mówi się, że co kraj, to obyczaj, ale w tym wypadku kobiety w większości krajów świata są zgodne. W USA, Kanadzie, Francji, Irlandii czy w Egipcie pierścionek zaręczynowy nosi się na lewej ręce. Brytyjki, zaręczając się, wkładają pierścionek na lewą rękę, by po ślubie przenieść go na prawą – ustępuje on wtedy miejsca ważniejszemu symbolowi, czyli obrączce.

Ciekawa sytuacja natomiast jest w Skandynawii. Tam nie ma mowy o zwykłym pierścionku zaręczynowym. Podczas oświadczyn panowie wkładają na palec swojej wybranki obrączkę, by w dniu ślubu dołożyć do niej drugą, taką samą. Jeżeli więc będziesz w krajach skandynawskich i poznasz kobietę z jedną obrączką, oznaczać to będzie, że ma narzeczonego. Jeżeli z dwiema – z pewnością jest mężatką.

Skandynawia nie jest jedynym regionem, gdzie zamiast pierścionka zaręczynowego mężczyźni ofiarowują swoim ukochanym obrączkę. Podobna tradycja jest na Węgrzech. Różnica jest jednak taka, że węgierki w dniu ślubu nie dokładają na palec drugiej obrączki, zmieniają rękę, na której ją noszą – z lewej na prawą.

Dlaczego w tych krajach pierścionek zaręczynowy nosi się na lewej ręce? Wyjaśnienie znajduje się w historii, w czasach starożytnych. Starożytni Grekowie byli bowiem przekonani, że w palcu serdecznym lewej ręki znajduje się żyła, która doprowadza krew prosto do serca. Wierzenie to zostało przyjęte również przez Rzymian. Przechodząc z pokolenia na pokolenie powoli zanikało, ale tradycja pierścionka na lewej ręce pozostała.

Są jednak kraje, w których pierścionek zaręczynowy nosi się na prawej ręce. Są to, np. Niemcy, Japonia, Austria, Rosja i… Polska.

pierścionek zaręczynowyFot. Paula Romanowska

Jak zwyczaj każe

Wiele osób zastanawia się, skąd w naszym kraju wzięła się tradycja noszenia pierścionka zaręczynowego na prawej ręce. Jest to historia bardzo smutna, ale wiele osób widzi w niej również dużo romantyzmu. Aby to wyjaśnić, musimy cofnąć się w czasie do lat 1863/1864.

O Powstaniu Styczniowym zapewne słyszał każdy. Szkoły jednak skupiają się na ważnych wydarzeniach i osobach, pomijając nierzadko symboliczne ruchy. Jeden z takich ruchów spowodował, że w Polsce pierścionek zaręczynowy – a później również obrączkę – nosimy na prawej ręce.

Przed wybuchem Powstania Styczniowego Polki i Polacy nosili symbol małżeństwa na lewej dłoni. Na prawą przekładało się go po śmierci żony lub męża, co miało symbolizować żałobę. Jednak w Powstaniu Styczniowym umarło mnóstwo osób, a jego upadek w oczach wielu Polaków oznaczał koniec nadziei o wolnym państwie. To wtedy, na znak żałoby po poległych żonach i mężach, ale również po nieodzyskanej niepodległości, Polacy przełożyli obrączkę na prawą rękę. I tak nosimy do dziś.

Jak dbać o pierścionek zaręczynowy?

Bardzo podobnie, jak o każdą inną biżuterię: zdejmuj go, gdy używasz środków chemicznych, idziesz na siłownię czy basen, a nawet bierzesz kąpiel. Kiedy używasz kosmetyków, zrób to przed założeniem pierścionka.

Natomiast w kwestii czyszczenia, domowe sposoby niekoniecznie są polecane przy tak drogiej i delikatnej biżuterii – odstaw więc pastę do zębów czy sodę oczyszczoną. Zamiast tego wyposaż się w specjalną ściereczkę do czyszczenia biżuterii. Pod żadnym pozorem nie używaj ręczników papierowych – mogą porysować drogocenny kamień. Raz w roku warto oddać pierścionek na profesjonalne czyszczenie w zakładzie jubilerskim

Pamiętaj, że to, na której ręce będziesz nosić pierścionek zaręczynowy zależy tylko od Ciebie. Dzisiaj mało kto pamięta symboliczne znaczenie noszenia pierścionka lub obrączki na konkretnej ręce. Kwestia Twojej wygody i tego, co po prostu bardziej Ci się podoba, jest w tym wypadku najważniejsze. Jeżeli natomiast dostałaś już swój wymarzony pierścionek zaręczynowy, a szukasz pomocy przy organizacji ślubu i wesela – odezwij się do nas – KLIK! Z największą przyjemnością pomożemy Ci przerodzić Wasze wspólne marzenia w ślubną rzeczywistość.

 

Zdjęcie główne: Paula Romanowska