Butonierka to niewielki otwór w klapie marynarki, który dawniej służył jako zapięcie dla najwyższego guzika. Dzisiaj wykorzystywana jest raczej jako miejsce przeznaczone na przypięcie ozdoby. To właśnie w butonierkę Pan Młody wkłada ozdobny kwiatek – najczęściej nawiązujący do bukietu Panny Młodej. Poniżej na zdjęciach znajdują się właśnie przykładowe, drobne ozdoby, które wpiąć można w butonierkę:

Niewątpliwie, pomimo niewielkich rozmiarów, robią wrażenie! Ale nikt nie mówił przecież, że musi być skromnie. Możecie także pójść o krok dalej i w butonierkę włożyć np. ozdoby, które zaprezentują się naprawdę efektownie!

Oczywiście zawsze musicie pamiętać o tym, by ozdoba w butonierce pasowała do stroju Pana Młodego, ale także do bukietu i stroju Panny Młodej. Jeśli np. bukiet skomponowany jest z jasnych kwiatów, dobrze by było, by tego samego odcieniu była „przypinka” w klapie garnituru. Jeśli bukiet Panny Młodej jest „odważny” i wielokolorowy, w podobny sposób powinna być przyozdobiona butonierka Pana Młodego. Innymi słowy – to mężczyzna dostosowuje się do kobiety 😉 Przynajmniej w tym temacie.

Butonierka – przy bukiecie z piórami


Jeśli motywem w bukiecie Panny Młodej są pióra (np. pawie), również w butonierce powinien pojawić się taki akcent:

Bukiet zimowy = zimowa butonierka

Jeśli planujecie wzięcie ślubu w miesiące mroźne, prawdopodobnie rozważacie skomponowanie na tę uroczystość typowo „zimowego” bukietu. W takiej sytuacji również Pan Młody powinien wpiąć w butonierkę ozdoby, kojarzące się z tą konkretną porą roku:

Inne ciekawe propozycje

Pomysłów na butonierki jest naprawdę mnóstwo. Poza wspomnianymi wyżej (niejako „tematycznymi”) przygotowałam dla Was z następujące, zupełnie niebanalne propozycje:

I jeszcze kilka wariantów:

I na koniec jeszcze małe przypomnienie: stroik wpinamy w butonierkę (otwór w klapie marynarki), a nie w kieszeń koszuli czy garnituru. Ona zarezerwowana jest na chusteczkę.

A Wam życzę teraz udanej zabawy podczas komponowania idealnego przystrojenia dla butonierki 🙂
Macie już jakieś pomysły?