migdały na ślub znaczenie

Photo credit 1

Ślub i wesele to czas radości, którą Państwo Młodzi chcieliby podzielić się z całym światem. To czas radości i czas prezentów. To, że otrzymują je Nowożeńcy, jest zrozumiałe. Od wielu już lat – zwłaszcza za granicą, ale coraz częściej także w Polsce – popularny staje się zwyczaj obdarowywania gości weselnych. To bardzo miły gest, który ma być podziękowaniem za ich przybycie na uroczystość weselną.

Forma takiego upominku dla weselnych gości zależy od wielu czynników. Może to być coś ze słodyczy, czy też coś np. z regionalnych produktów żywnościowych, a może też być coś bardziej trwałego – tak, jak chociażby aniołek albo słonik na szczęście.

Wśród najbardziej popularnych form słodkich prezentów wymienić należy migdały, najczęściej zapakowane w ozdobny woreczek. Są one symbolem nieustającej miłości. Źródeł pojawienia się migdałów w tym weselnym kontekście należy szukać w Grecji. Według starożytnych legend drzewo migdałowe to tak naprawdę grecka księżniczka Phyllis, która z tęsknoty za swoim ukochanym Demophonem umarła, ale przez litościwych bogów została zamieniona właśnie w migdałowiec.

Migdały na ślub
Photo credit 2 i 3

Tyle legenda. Migdały pojawiają się praktycznie na każdym ślubie – oraz ważniejszych uroczystościach rodzinnych – w krajach śródziemnomorskich. Coraz chętniej są jednak też wybierane jako upominek dla ślubnych gości w Polsce. Takie podarunkowe migdały są zatopione w lukrze, którego barwa może się zmieniać w zależności od okazji. Uroczystościom ślubnym dedykowany jest kolor biały lub kremowy, choć można – oczywiście – dobrać też inne kolory, według uznania. Choć inne kolory, którymi są oblewane migdały i najbardziej pasujące do nich okazje to: zielony – z okazji zaręczyn, fioletowy – kolor nadziei; żółte – jako sposób powitania nowych gości; różowe albo niebieskie – z okazji chrztu, złote zaś – z okazji złotych godów czyli 50 lat małżeństwa.

Migdały na ślub
Photo credit 4 i

Zazwyczaj gościom ofiarowuje się 5 migdałów – w jako symbole pięciu życzeń: szczęścia, zdrowia, pomyślności, długiego życia oraz miłości. Można też, oczywiście, podarować większą ilość migdałów, ważne jest jednak, aby ich liczba była nieparzysta – jako podkreślenie niepodzielności małżonków.

Migdały na ślub
Photo credit 6 i 7

Z pewnością taki prezent nie tylko pięknie wygląda, ale i wybornie smakuje – zwłaszcza jak goście zdecydują się w końcu go skonsumować, myśląc słodko o młodych małżonkach.