stomatolog przed ślubem

Z jakich estetycznych zabiegów stomatologicznych można skorzystać, aby odmienić swój uśmiech przed ślubem? Na to między innymi pytanie odpowiada Agnieszka Adamska, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Uśmiech Zdrowia w Warszawie.

Suknia ślubna, sala weselna, zaproszenia, kwiaty, lista prezentów… W tych wszystkich przedślubnych przygotowaniach warto pomyśleć również o uśmiechu, który powinien towarzyszyć młodej parze nie tylko podczas tego najważniejszego dnia w ich życiu. Z jakich estetycznych zabiegów stomatologicznych można skorzystać, aby odmienić swój uśmiech przed ślubem?
Przez stomatologię estetyczną rozumiemy grupę zabiegów stomatologicznych, których celem jest poprawienie wyglądu zębów i uśmiechu pacjenta. Będą się w niej zatem mieściły zabiegi z zakresu zarówno protetyki i implantologii, jak również higieny stomatologicznej czy ortodoncji. Jeżeli problemem pacjenta są braki zębów w strefie estetycznej rozwiązaniem mogą być implanty, korony ceramiczne czy mosty. Jeżeli problemem są przebarwienia lub kolor zębów, który nie odpowiada pacjentowi, dla poprawy wyglądu zębów należy przeprowadzić zabieg higienizacji tzn. skaling i piaskowanie, a następnie wybielić zęby.

Z rocznym wyprzedzeniem rezerwujemy salę weselną, z kilkumiesięcznym wybieramy zaproszenia i bukiet ślubny… Z jakim wyprzedzeniem powinniśmy pomyśleć o zadbaniu o śnieżnobiały uśmiech, aby olśnić wszystkich podczas ślubu?
Jeżeli naszym problemem są braki zębów i istnieje konieczność leczenia implanto- protetycznego lub protetycznego radziłabym zgłosić się do lekarza dentysty z dużym wyprzedzeniem tj. przynajmniej rok wcześniej.
Jeżeli problemem są wady zgryzu należy zgłosić się do ortodonty nawet 2-3 lata przed ślubem. Często leczenie ortodontyczne musi być poprzedzone leczeniem zachowawczym lub chirurgicznym, na co również trzeba przeznaczyć trochę czasu.
Czasami problemem są zęby z wieloma przebarwionymi, a przez to wyglądającymi nieestetycznie, wypełnieniami, które odbudowują znaczną część korony zęba. W takim wypadku należy rozważyć odbudowę zębów przy pomocy licówek lub koron. Zdarza się, że są to zęby leczone endodontycznie odbudowywane przy pomocy wkładów i koron. W takich sytuacjach również radziłabym rozpocząć leczenie ze znacznym, nawet rocznym wyprzedzeniem, ponieważ może zaistnieć konieczność ponownego leczenia endodontycznego. Takie leczenie jest czasami niezbędne również w sytuacji zębów martwych lub przebarwionych po pierwotnym leczeniu endodontycznym. Trzeba na to przeznaczyć czasami do kilku miesięcy.

Z jakim wyprzedzeniem należy zaplanować wybielanie zębów?
Wybielanie zębów żywych zależy od wybranej metody wybielania. Dostępne są dwie metody wybielania: nakładkowa lub lampą czy laserem zwane inaczej metodami domową lub gabinetową. W metodzie nakładkowej tzn. metodzie wybielania domowego, pacjent otrzymuje z gabinetu indywidualne nakładki (wykonane na podstawie pobranych u pacjenta wycisków) i sam aplikuje preparat wybielający. Metoda ta trwa najczęściej do 2 tygodni.
Metoda wybielania lampą lub laserem polega w pierwszej kolejności na nałożeniu przez lekarza preparatu zabezpieczającego dziąsła tzw. płynnego koferdamu oraz zabezpieczeniu tkanek miękkich jamy ustnej. Następnie na powierzchnie licowe zębów aplikowany jest preparat wybielający. Na końcu lekarz naświetla zęby laserem lub lampą. W przypadku tej metody wybielanie zębów następuje w trakcie jednej wizyty.
Procedura wybielania zębów leczonych endodontycznie – przy założeniu, że nie wymagają ponownego leczenia – trwa około tygodnia. Na pierwszej wizycie lekarz nawierca otwór w punkcie trepanacyjnym i dostaje się do wypełnionych kanałów lub kanału danego zęba. Po usunięciu niewielkiej ilości materiału wypełniającego kanały lekarz zaaplikuje środek wybielający. Po 3-5 dniach można ocenić efekt i jeżeli nie jest on satysfakcjonujący, należy powtórzyć zabieg. Po wybieleniu do komory wybielanego zęba zakładany jest leczniczy opatrunek na okres 2 tygodni. Ma to na celu zapobiegnięcie powikłaniom wybielania. Dopiero po tym okresie możliwe jest ponowne założenie wypełnienia.

O czym należy pamiętać przed zabiegiem wybielania?
Należy pamiętać, aby przed wybielaniem zęby poddać zabiegom higienizacji tzn. scalingowi i piaskowaniu oraz usunąć i zabezpieczyć stare i nieszczelne wypełnienia. Zazwyczaj lekarz wykonuje wtedy wypełnienia tymczasowe, ponieważ wypełnienia nie ulegają wybieleniu. Ostatecznie zęby są wypełniane po zakończeniu wybielania i ustabilizowaniu się jaśniejszego koloru zębów. Zęby po wybielaniu mogą stać się bardziej wrażliwe, a dodatkowo przez co najmniej miesiąc zalecane jest stosowanie białej diety. Należy to również wziąć pod uwagę przy planowaniu wizyty wybielania, żeby nie odmawiać sobie np. lodów czy czerwonego barszczu na własnym weselu.

wybielanie zębów przed ślubem

Który z wymienionych powyżej zabiegów stomatologicznych jest najbardziej efektowny oraz efektywny i dlaczego?
Wydaje mi się, że nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, co stanowi dla pacjenta największy problem i/lub jest powodem jego kompleksów. Jeżeli największym problemem pacjenta jest odcień zębów, wtedy wybielenie ich o kilka odcieni będzie zarówno efektowne, jak i efektywne. Jeżeli pacjent zmaga się z wieloma problemami stomatologicznymi i zostanie w pełni wyleczony z całą pewnością będzie usatysfakcjonowany.

Zamiast eksperymentować, bezpieczniej i skuteczniej jest postawić na profesjonalne rozwiązania. Jakie sposoby domowego wybielania nie należą do bezpiecznych i efektywnych i w związku z tym należy kategorycznie odradzić ich stosowania?
Przeglądając fora internetowe i blogi natknęłam się na wiele domowych sposobów wybielania. Najczęstszym sposobem, z którym spotkałam się w Internecie jest mieszanie kwasu z owoców z sodą oczyszczoną. Autorzy postów proponują rozgniatanie truskawek lub wyciskanie cytryn i mieszanie ich z sodą oczyszczoną. Czasami do w/w mikstur dodawana jest także woda utleniona. Należy pamiętać o tym, że kontakt z kwasami zawartymi w owocach prowadzi do erozji szkliwa. Uwolnione z substancji kwasowych jony wodorowe (protony) wchodzą w reakcję z jonami węglanowymi oraz fosforanowymi apatytów i rozpuszczają szkliwo. Erozja to zjawisko nieodwracalne i bardzo szkodliwe dla zębów.
Soda oczyszczona jest składnikiem wielu past do zębów, jednak w bardzo niewielkiej ilości. Należy pamiętać, że nie ma ona właściwości wybielających, a jedynie mechaniczne. Usuwa przebarwienia poprzez ścieranie. Jej używanie jako pasty może doprowadzić do ubytków abrazyjnych szkliwa. Są to ubytki wynikające z używania past i szczoteczek o zbyt dużej ścieralności.
Być może domowymi sposobami uda nam się wybielić lub wyczyścić zęby z osadów, ale możemy doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ich struktury. Tylko profesjonalne produkty do wybielania uwalniane są stopniowo i mogą działać dłużej. Dodatkowo zawarte w nich fluorki zabezpieczają przed nadwrażliwością zębów. Przed rozpoczęciem zabiegu wybielania pacjent powinien zostać dokładnie zbadany w celu postawienia diagnozy wyjaśniającej przyczynę i stopień przebarwień. Dlatego tylko stomatolog jest osobą kompetentną, aby wybrać odpowiednią metodę wybielania bądź też z powodu przeciwwskazań zaniechać wybielania. Dodatkowo stomatolog nadzoruje wybielanie, sprawdza, czy nie doszło do uszkodzenia błony śluzowej oraz czy nie występuje nadwrażliwość. Tylko profesjonalnym wybielaniem uzyskamy jaśniejszy kolor zębów bez ryzyka, że dojdzie do ich uszkodzenia lub uszkodzenia przyzębia.

prostowanie zębów przed ślubem aparat na zęby na ślubie

A co z zabiegiem piaskowania zębów?
Jeżeli zależy nam na usunięciu osadów barwnych z powierzchni zębów, wystarczy umówić się na zabieg piaskowania przeprowadzany przez higienistkę. Jest tańszy od wybielania, po jego przeprowadzeniu w profesjonalny i kontrolowany sposób, higienistka wypoleruje powierzchnię zębów. Tylko zabieg piaskowania i polerowania sprawi, że zęby będą oczyszczone i wygładzone, tak aby nie osadzało się na nich jeszcze więcej przebarwień i osadów. Przewagą profesjonalnego usuwania osadów jest bezpieczeństwo. Profesjonalna higienizacja nie prowadzi do ubytków tkanek zęba, jak ma to miejsce w przypadku oczyszczania zębów sodą oczyszczoną.

Jeżeli przyszła Panna Młoda zdecyduje się na noszenie aparatu, to w jakim terminie przed ślubem najpóźniej powinna zgłosić się do ortodonty ? Czy są jakieś rozwiązania ortodontyczne, dzięki którym – jeżeli byłaby taka konieczność – aparat mógłby być jak najmniej widoczny?
Jeżeli Panna Młoda ma dużą wadę zgryzu jej leczenie może potrwać nawet kilka lat. Czasami do całkowitego wyleczenia wady zalecane są również zabiegi chirurgiczne. Oczywiście, dostępne są estetyczne metody leczenia ortodontycznego, takie jak Clear Aligner czy aparaty lingwalne, ale nie w przypadku każdej wady mogą zostać zastosowane.
Clear Aligner to system przezroczystych, prawie niewidocznych nakładek prostujących zęby. Nie zawierają metalowych elementów, są wygodne i bardzo higieniczne. Można je zdejmować do jedzenia i picia. W przypadku Clear Aligner pacjentowi jest również łatwiej dbać o higienę zębów. Nakładki są dopasowane do zębów, dlatego pacjenci mogą się śmiać i rozmawiać bez dyskomfortu.
Aparat lingwalny zwany też językowym, to jedyny rodzaj aparatu ortodontycznego, który jest mocowany do wewnętrznej części zębów, czyli od strony języka. Jest zupełnie niewidoczny nawet przy szerokim uśmiechu. Jest polecany osobom, które bardzo cenią sobie estetykę lub ze względu na wykonywaną pracę nie mogą pozwolić sobie na widoczny aparat.
Należy pamiętać, że nie każdą wadę zgryzu jesteśmy w stanie wyleczyć przy pomocy w/w aparatów. Ortodonta w trakcie przygotowywania planu leczenia przedstawi możliwe metody leczenia i po konsultacji z pacjentem wybierze najlepszy dla niego aparat.

„Stosowałam wybielanie nakładkowe i zęby miałam w kolorze sukni”. To wpis z jednego z internetowych forów. Czy rzeczywiście to dobry pomysł, aby kolor zębów pasował do koloru sukni ślubnej? Jakich efektów wybielania możemy się spodziewać i w jaki sposób powinniśmy dobierać kolor zębów?
Kolor zębów po wybielaniu nie zawsze jest identyczny z kolorem sukni ślubnej. Chyba, że wybieramy suknie ślubną do kolorów zębów 🙂 W podstawowej palecie barw odcieni zębów mamy aż 16 kolorów! Skutkiem wybielania będzie zdecydowanie jaśniejszy odcień zębów. Efekt końcowy zależy jednak od wielu czynników, takich jak m.in. bazowy kolor zębów, zastosowana metoda czy od tego, ile razy powtórzymy zabieg. Przed wybielaniem sprawdzamy bazowy kolor zębów pacjenta. Po około dwóch tygodniach od wybielania domowego lub po jednej sesji wybielania w gabinecie razem z pacjentem oceniany jest uzyskany kolor zębów. Jeżeli nie jest on satysfakcjonujący, wybielanie można powtórzyć. Koloru zębów nie da się dobrać, ani przewidzieć. Możemy go oceniać w kolejnych etapach wybielania i wybielać do momentu uzyskania odpowiadającego nam odcienia.

Jak podkreślić śnieżnobiały uśmiech w dniu ślubu?
Z pomocą przychodzą w tym przypadku szminki. Wszystkie odcienie pomadek o ciemniejszych kolorach będą bardzo kontrastowały z białym uśmiechem. Z całą pewnością go podkreślą i wyeksponują. Nie przesadzałabym jednak ze zbyt ciemną opalenizną czy ciemną pomadką, aby efekt końcowy nie był karykaturalny. Zdaniem profesjonalnych wizażystek, wskazane są pomadki w kolorze czerwieni w chłodnej tonacji z nutą błękitu. Dobre są wszystkie chłodne odcienie np. fuksje, róże czy fiolety. Należy unikać koloru czerwonego z dodatkiem pomarańczy i żółci oraz wszystkich ciepłych odcieni pomadek.

zęby ślub

Coraz modniejsza staje się biżuteria nazębna. Czy to dobry pomysł, aby w ten sposób ozdobić swój uśmiech podczas ślubu? Czy są jakieś przeciwwskazania?
Biżuteria umieszczana na zębach jest świetnym sposobem, aby je ozdobić i podkreślić własną indywidualność. Wzorów ozdób jest bardzo wiele, tak że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Co najważniejsze, umieszczenie ozdoby odbywa się bez ingerencji w twarde tkanki zęba, czyli jest całkowicie bezpieczne i dodatkowo w pełni odwracalne. Ozdobę można w każdej chwili zdjąć. Nie ma przeciwwskazań zdrowotnych co do założenia takiej ozdoby. Uważam, że ozdoba taka powinna być umieszczana na zdrowych, zadbanych zębach, aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny.

Na moje pytania odpowiadała Agnieszka Adamska, lekarz stomatolog w gabinecie stomatologiczny Uśmiech Zdrowia, do którego serdecznie Was zapraszam.

najlepszy stomatolog Warszawa